W dniach od 20 do 25 czerwca 2022 roku, w Hanowerze odbyły się kolejne targi INTERSCHUTZ. Jest to największa na świecie wystawa poświęcona ratownictwu i ochronie przeciwpożarowej. W tym roku wzięło w niej udział ponad 1300 wystawców z kilkudziesięciu krajów świata.

Targom towarzyszyły liczne konferencje, pokazy i zawody ratownicze. Najważniejsze to możliwość spotkań producentów z użytkownikami sprzętu, zaprezentowanie nowinek technicznych i pokazanie trendów rozwojowych oraz wymiana poglądów.

Oprócz ochrony ludności, głównymi tematami INTERSCHUTZ 2022 było rosnące znaczenie cyfryzacji i robotyki w reagowaniu kryzysowym. Drony, roboty ratownicze i gaśnicze były tak samo obecne na targach, jak systemy transmisji i oceny obrazu, wideo i danych operacyjnych w czasie rzeczywistym. W związku z niszczycielskimi pożarami lasów w Europie omówiono strategie walki z pożarami lasów i pokazano pojazdy gaśnicze do tego celu. Klęski żywiołowe nie znają granic, dlatego właśnie ważniejsze niż kiedykolwiek stało się tworzenie sieci kontaktów ponad granicami państwowymi, wymiana doświadczeń i opracowywanie nowych koncepcji ochrony ludności. Zrównoważony rozwój był trzecim kluczowym tematem na targach INTERSCHUTZ. Zaprezentowano pojazdy z napędem elektrycznym, które mogą odgrywać większą rolę w straży pożarnej i służbach ratowniczych. Rosenbauer pokazał światową premierę elektrycznej Pantery – pierwszego na świecie pojazdu lotniskowego z napędem elektrycznym.

Wśród blisko 85 tysięcy odwiedzających INTERSCHUTZ nie zabrakło członków Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa. Nasza 21-osobowa grupa zapoznała się z prezentowanymi na targach produktami, odwiedziła również polskich wystawców (m.in. poznański MLabs a także członków wspierających SITP firmy Gras i Mercor) ale dotarła także do stoiska Hanowerskiej Zawodowej Straży Pożarnej, gdzie zostaliśmy mile przyjęci przez hanowerskich strażaków wraz z ich szefem Dieterem Rohrbergiem. Odżyły wspomnienia poprzedniego INTERSCHUTZU w 2015 r., kiedy to Wielkopolscy Strażacy mieli wspólne stoisko z kolegami z Hanoweru.

Mieliśmy również możliwość zapoznania się z niedawną wybudowaną strażnicą nr 1 Hanowerskiej ZSP, która imponuje swoim rozmachem i mieści oprócz stanowisk garażowych, biura hanowerskiej komendy a także stanowiska dyspozytorskie i salę zarządzania kryzysowego miasta Hanower. Po strażnicy oprowadzili nas Jan Feichtenschlager i Dariusz Dinter. Dzięki Dariuszowi mogliśmy również zwiedzić Hanower i posłuchać muzyki, która rozbrzmiewała w wielu miejscach miasta, na organizowanych w tym dniu z okazji targów koncertach.

W trakcie naszego wyjazdu zwiedziliśmy również dwa inne ciekawe miasta. Pierwsze to Brunszwik (Branschweig), miasto, które w przeszłości odgrywało ważną rolę w Lidze Hanzeatyckiej i nabierało blasku za czasów panowania księcia Henryka Lwa.

Kolejnym miastem, któremu poświęciliśmy więcej czasu i wypiliśmy kawę na jego rynku było Goslar, miasteczko u podnóża gór Harz, niegdyś przodujące w górnictwie rud metali, które posiada ponad 1500 obiektów zabytkowych na swoim terenie a jego starówka została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spacer jego kolorowymi uliczkami, to prawdziwa przyjemność.

Już dzisiaj warto zaplanować wizytę na kolejnych targach INTERSCHUTZ, które odbędą się na początku czerwca 2026 roku.

Więcej informacji o targach i relacje ze wszystkich wystąpień konferencyjnych na stronie: https://www.interschutz.de