Zagadnienia bezpieczeństwa pożarowego w gospodarce odpadami były przedmiotem czternastej już, organizowanej przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, konferencji technicznej podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO. W dniu 14 października 2021r., do Poznania przybyło blisko 200 osób zainteresowanych tą tematyką: funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, w tym komendantów powiatowych i miejskich PSP, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, specjalistów ds. ochrony przeciwpożarowej, przedstawicieli samorządów, zakładów wytwarzających i przetwarzających odpady oraz firm sporządzających wnioski. Rozmawiano o problemach jakie się pojawiają, czy obrane kierunki zmian są właściwe a także czy wzrasta bezpieczeństwo w tej dziedzinie oraz co należałoby jeszcze poprawić.

Pierwszy referat wygłosili st. kpt. Damiana Gorwa i mł. bryg. Piotra Hegyi z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Dotyczył on wpływu działań kontrolno-rozpoznawczych na prowadzenie akcji gaśniczych w obiektach magazynowania i przetwarzania odpadów. Było to studium przypadku omówione na podstawie pożarów, jakie miały miejsce w dwóch największych zakładach zajmujących się zagospodarowaniem odpadów na terenie powiatu kościańskiego. Od roku 2015 w tych zakładach powstało 25 pożarów, z czego 4 to pożary duże, a 2 bardzo duże, angażujące przez wiele dni dużo sił i środków. Referujący podkreślili, że bez skutecznej prewencji nie ma efektywnych i bezpiecznych działań ratowniczo-gaśniczych. Charakterystyczne jest też to, że nie zawsze postanowienia operatów przeciwpożarowych są wdrażane w życie przez zakłady.

Kolejnym referującym był Tomasz Wiśniewski – Prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych, członek Oddziału Wielkopolskiego SITP. Omówił on przyczyny pożarów i czynniki wpływające na ich rozprzestrzenianie się w miejscach przetwarzania i magazynowania odpadów na podstawie wniosków z dochodzeń popożarowych. Podkreślił, że często deficyt powierzchni magazynowej wymusza całkowite ignorowanie przepisów przeciwpożarowych, stwarzając zagrożenie dla innych podmiotów (np. magazynowanie odpadów w granicy działki o wysokości kilkukrotnie przekraczającej dopuszczalną). Lekceważy się wszelkie zasady bezpieczeństwa. Nie wszystkie podmioty działają w tym obszarze legalnie, co skutkuje również brakiem czynności kontrolno-rozpoznawczych funkcjonariuszy PSP. Stwierdził również, że zasadnym jest opracowanie standardów technicznych dla podmiotów zajmujących się odpadami, tym bardziej, że stosunkowo proste i przejrzyste regulacje są wdrażane w innych krajach Unii Europejskiej.

Wnioski z kontroli prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną w obiektach przetwarzania i magazynowania odpadów omówiła mł. bryg. Marta Kacprzycka – Naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Podkreśliła ona, że nowe przepisy nałożyły na organy PSP szereg nowych obowiązków. Do tego momentu nie były znane organom PSP wszystkie miejsca w zakresie gospodarowania odpadami. Operaty ppoż. i kontrole pokazały także skalę nieprzestrzegania dotychczasowych przepisów i poprawiły warunki ochrony przeciwpożarowej, w tym przede wszystkim możliwości prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych. Podczas kontroli funkcjonariusze PSP posiłkują się dronami oraz tachimetrami, sprawdzając m.in. powierzchnię miejsc magazynowania odpadów i wysokość stosów z odpadami. Przez inwestorów zgłaszane są problemy, że przed wydaniem pozwolenia lub zezwolenia przez właściwy organ niezasadne jest wymaganie dostosowania miejsc magazynowania do założeń operatu ppoż. – w przypadku, gdy nie otrzyma się decyzji pozytywnej, są to według inwestora ekonomicznie nieuzasadnianie działania. Pani Naczelnik zaznaczyła również, że występują trudności interpretacyjne w określaniu czasokresów przepisów przejściowych dla poszczególnych przypadków.

Ponieważ jednym z problemów, jakie napotykają gospodarujący odpadami, jest brak dostatecznej ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru, podczas konferencji zaprezentowano alternatywne możliwości magazynowania wody do celów przeciwpożarowych w elastycznych zbiornikach poduszkowych. Tą tematykę przedstawił Przemysław Domagalski – Prezes firmy Exflo Sp. z o.o. z Gdyni , producenta takich zbiorników.

Ostatnim referującym był Jacek Podyma – rzeczoznawca d/s zabezpieczeń przeciwpożarowych, członek Zarządu Oddziału Wielkopolskiego SITP. Omówił on najważniejsze aspekty magazynowania odpadów zgodnie z wymaganiami nowych przepisów przeciwpożarowych – rozporządzenia MSWiA z 19 lutego 2020r. Zwrócił uwagę, że mimo uregulowania wielu kwestii, rozporządzenie ma także niedoskonałości. W dyskusji po referatach podkreślano potrzebę dalszego wypracowywania wspólnych stanowisk w tym obszarze, co mogłoby być realizowane np. poprzez warsztaty szkoleniowe.

Patronat nad tegoroczną konferencją objęło Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA a patronat medialny, jak zwykle kwartalnik SITP „Ochrona przeciwpożarowa”.

Konferencja była również okazją do podziękowania władzom Międzynarodowych Targów Poznańskich za upowszechnianie problematyki ochrony przeciwpożarowej podczas imprez targowych. Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa przyznał Złotą Odznaką Honorową Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa byłemu wieloletniemu Prezesowi MTP Panu Przemysławowi Trawie.

Srebrną Odznaką Honorową Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa zostali uhonorowani Pan Tomasz Kobierski – obecny Prezes Grupy MTP oraz Pani Paulina Pietrzak – Dyrektor Targów POLECO. Prezes Oddziału Wielkopolskiego SITP – Lech Janiak , podkreślił, że dzieje się to w roku jubileuszowym 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich i złożył serdeczne gratulacje dla Zarządu i wszystkich pracowników Grupy MTP.

Srebrne Odznaki Honorowe SITP przyznano również osobom, które pomagają co roku w organizacji i przeprowadzeniu konferencji i innych przedsięwzięć: Są to st. kpt. Emilia Pałubicka-Florczak oraz kol. Robert Klonowski z Oddziału Wielkopolskiego SITP.

Pliki do pobrania