Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu już po raz piętnasty  zorganizowali konferencję techniczną podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO.

Po raz kolejny tematem była ochrona przeciwpożarowa w obszarze gospodarowania odpadami. W ubiegłym roku przedstawialiśmy na targach POLECO problematykę związaną z pożarami miejsc magazynowania i składowisk odpadów a także omawialiśmy aspekty techniczne obowiązującego w tej dziedzinie rozporządzenia MSWiA z lutego 2020 roku. W roku bieżącym rozmawialiśmy o aspektach prawnych związanych ze stosowaniem tego rozporządzenia i jego wpływem na podmioty gospodarujące odpadami a także na uczestniczące w tym procesie komendy PSP.  Okresy przejściowe zapisane w rozporządzeniu za chwilę dobiegną końca i wszystkie zakłady będą musiały dostosować się do nowych przepisów. Nie zawsze będzie to możliwe. Wtedy należy skorzystać ze ścieżki związanej z ekspertyzami i rozwiązaniami zamiennymi. Mając to na uwadze, już dzisiaj przekazano uczestnikom konferencji wiedzę techniczną, z której w niedalekiej przyszłości można będzie w takich wypadkach skorzystać. Są to przepisy i wytyczne zagraniczne, które zostały wypracowane w takich krajach jak Wielka Brytania i Niemcy i tam są stosowane. Być może ta wiedza będzie mogła być przeniesiona na polskie podwórko. Prelegenci zaprezentowali podobieństwa i różnice tych wytycznych z naszym rozporządzeniem.

Uczestnicy zapoznali się również z nowoczesnymi metodami zapobiegania pożarom w miejscach przetwarzania i magazynowania odpadów a także z systemami gaszenia pożarów.

Konferencja edukacyjno-szkoleniowa „Zagrożenia dla ludzi i środowiska w gospodarowaniu odpadami. Zapobieganie pożarom przy wytwarzaniu, przetwarzaniu i magazynowaniu odpadów” odbyła się w dniu 20 października 2022 r. i zgromadziła blisko 160 osób, którymi byli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej (komendanci miejscy i powiatowi PSP oraz przedstawiciele komórek kontrolno-rozpoznawczych), rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, specjaliści ochrony przeciwpożarowej, przedstawiciele firm zajmujących się problematyką odpadową a także zakładów wytwarzających i przetwarzających odpady a także członkowie SITP.

Referaty merytoryczne wygłosili:

dr Joanna Łucja Dmowska – radca prawny, specjalista w zakresie prawa ochrony środowiska – Ochrona przeciwpożarowa w prawie o odpadach. Wybrane zagadnienia i problemy.

Jacek Podyma – rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, SITP – Ochrona przeciwpożarowa obiektów sortowania, przetwarzania i magazynowania odpadów na podstawie wytycznych VdS 2517: 2011 – 02 (03).

Marcin Kowalski – rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, SITP – Wymagania brytyjskie dla gospodarki odpadami oraz wytyczne „WASTE 28”. Podobieństwa z rozporządzeniem MSWiA z 2020 r. – możliwości praktycznego wykorzystania przy opracowywaniu operatów przeciwpożarowych.

Gniewosz Siemiątkowski – ekspert grupy roboczej WG10 Stałe Urządzenia Gaśnicze Mgłowe w CEN – Ochrona hali przyjęć odpadów sortowanych, rozdrabniaczy i taśmociągów mgłą wodną niskociśnieniową na podstawie doświadczeń brytyjskich.

Konferencję wsparły firmy, które przygotowały ciekawe referaty:

D+H Polska sp. z o.o. – Detekcja pożaru w sortowniach odpadów z wykorzystaniem systemów zasysających Protec, wygłosił Konrad Kowal – Senior Product Manager.

Cerbex Sp. z o.o. – Gaszenie pożarów powstałych przy wytwarzaniu, przetwarzaniu i magazynowaniu odpadów z wykorzystaniem piany sprężonej, Wacław Kozubal – Prezes Zarządu Cerbex Sp. z o.o., rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Stena Recycling sp. z o.o. – Baterie litowo-jonowe – recykling i bezpieczeństwo pracy – wygłosił Łukasz Sawczuk.

Za granicą wypracowano również procedury interwencyjne gaszenia pożarów w miejscach magazynowania i składowania odpadów, stosowane przez jednostki straży pożarnej. Ale o tym postaramy się porozmawiać za rok, na kolejnych targach POLECO.

Patronat medialny nad konferencją objął kwartalnik SITP „Ochrona przeciwpożarowa” a wśród uczestników rozlosowano prenumeratę na rok 2023.

Konferencja pn. „Zagrożenia dla ludzi i środowiska                                  w gospodarowaniu odpadami. Zapobieganie pożarom przy wytwarzaniu, przetwarzaniu i magazynowaniu odpadów” została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dzięki temu zostaną wydane materiałów pokonferencyjnych, w postaci referatów z tej i wcześniejszych konferencji związanych z bezpieczeństwem pożarowym w gospodarce odpadowej. Taki skrypt otrzymają wszyscy uczestnicy tegorocznej konferencji.

Do Pobrania